JAK ZMIERZYĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA LUB OBRĄCZEK? 

Poradnik, jak samodzielnie i prawidłowo zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki

Masz zamiar oświadczyć się swojej ukochanej?

Znalazłeś wymarzony pierścionek, ale nie znasz rozmiaru jej palca?

Potrzebujesz poznać rozmiar obrączek ślubnych?

Przeczytaj koniecznie poniższy poradnik, dzięki któremu poznasz rozmiar pierścionka zaręczynowego lub obrączki.

Gdy masz możliwość zmierzenia pierścionka, obrączki lub palca, skorzystaj z następujących wskazówek:

Jeżeli posiadasz pierścionek ukochanej, który możesz zmierzyć - to już połowa sukcesu!

Wówczas proponujemy przynieść pierścionek do salonu jubilerskiego - nasz profesjonalny personel dokona pomiaru na bolcu miarowym.

Okrąg wskazujący średnicę pierścionka od GESELLE JubilerMierzenie średnicy pierścionka za pomocą suwmiarki - GESELLE Jubile

Jeżeli nie możesz przynieść pierścionka do naszego salonu, wówczas możesz zmierzyć go samodzielnie przy pomocy poniższych okręgów. Przykładając pierścionek do kolejnych krążków znajdź ten, który wielkością jest najbardziej zbliżony do

rozmiaru biżuterii. Liczba wpisana w okrąg wskazuje na rozmiar pierścionka, a znajdująca się pod nią wielkość określa jego średnicę.

 

Wskazówki!

Zwróć uwagę, czy pierścionek noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni, czyli docelowym palcu dla pierścionka zaręczynowego.

W miarę możliwości wybierz pierścionek zbliżony do idealnego okręgu, gdyż często zdarza się, że pierścionki o nieregularnym kształcie zaburzają odczyt właściwego rozmiaru.

Jeśli mierzony pierścionek jest np. bardzo szeroki lub o fantazyjnym kształcie - wówczas trzeba się liczyć z tym, że jego rozmiar nie będzie odzwierciedlał wymiarów klasycznego pierścionka o standardowej szynie. W takiej sytuacji sugerujemy wybór

rozmiaru o jeden mniejszy niż mierzonego pierścionka.

Wskazówki!

Nie zalecamy mierzenia palca suwmiarką, ponieważ łatwo poddaje się on ściskaniu i uzyskany pomiar może okazać się zbyt mały. Jeśli średnica pierścionka nie jest jednoznaczna i wynosi np. pomiędzy 15,3 mm a 15,6 mm, czyli pomiędzy

rozmiarem 9 i 10, wówczas sugerujemy przyjąć mniejszy rozmiar, gdyż łatwiej jest wyrób powiększyć niż zmniejszyć.

Prawa i lewa dłoń zazwyczaj posiadają dwa różne rozmiary przy założeniu tego samego palca. W przypadku osób praworęcznych serdeczny palec prawej dłoni będzie większy niż serdeczny palec lewej dłoni i odwrotnie dla osób leworęcznych.

 

Tabela rozmiarów

Aby sprawdzić, jaki obwód ma ustalony rozmiar oraz odpowiednik w angielskiej oraz amerykańskiej skali, zapraszamy do zapoznania się z tabelą rozmiarów.

Tabela rozmiarów pierścionków zaręczynowych i obrączek od GESELLE Jubiler

 

Jeżeli nie masz dostępu do żadnego pierścionka lub obrączki, a zakup ma być niespodzianką, wówczas:

Możesz poprosić o radę przyjaciółkę, siostrę lub przyszłą teściową obdarowanej - być może znają rozmiar lub też są w stanie naprowadzić Cię w jego poznaniu.

Gdy nikt nie będzie mógł służyć radą, sugerujemy zdać się na szczęśliwy traf i przyjąć najczęściej wybierany rozmiar, czyli 11 lub 12. Pierścionek zazwyczaj można powiększyć lub zmniejszyć o 1-2 rozmiary, istnieje więc duża szansa, że ewentualna korekta będzie niewielka.

 

Wskazówki dotyczące mierzenia

Pierścionek oraz obrączka powinny przechodzić przez staw (kostkę) z lekkim oporem. Palce reagują m.in. na temperaturę, innym rozmiar może być pod koniec dnia niż wczesnym rankiem, dlatego warto go dokonać o różnych porach.

Nie podrażniaj palca mierząc rozmiar zbyt długo w krótkim okresie czasu. Skutkuje to niewielkim obrzękiem palca, który, mimo że jest nieodczuwalny, może wprowadzić błąd pomiaru o około 1 rozmiar. W takiej sytuacji należy odczekać chwilę między kolejnymi przymiarkami, aby palec mógł „odpocząć”.

Jeśli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami - wybierz mniejszy.

Rozmiar palca u prawej i lewej dłoni zazwyczaj różni się o około 1 rozmiar.

W Polsce pierścionek zaręczynowy noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni (4 palec od kciuka), w dniu ślubu przekładany jest na serdeczny palec lewej dłoni, a jego miejsce zajmuje obrączka.